Answer:
$750
Step-by-step explanation:
In this problem, you will multiply the fraction by the total price to find the sale price.
Sale price = 1000 × (3/4)
Sale price = 1000 × 3 / 4
Sale price = 3000 / 4
Sale price = 750
Therefore the sale price is $750