A bakery sold 340 mocha cupcakes in a day, which was 85% of the total number of cupcakes sold that day. How many total cupcakes did the bakery sell that day?

Respuesta :

Answer:

400

Step-by-step explanation:

Given:

Number of mocha cupcakes in a day = 340

Total number of cupcakes sold that day = [tex]85\%[/tex]

To find:

Total number of cupcakes sold by the bakery

Solution:

Let x denotes total number of cupcakes sold by the bakery.

According to question,

[tex]\frac{85}{100}x=340\\x=\frac{340}{85}\times 100=400[/tex]

So,

Total number of cupcakes sold by the bakery = 400

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico