An unknown substance weighs 35.96kg when it is first brought to the lab. After a week in the lab, a technician weighs it again and finds it weighs 15.89kg. Assuming the substance is decaying exponentially, calculate the decay factor from week to week.

Respuesta :

Answer:

0.8167

Step-by-step explanation:

The exponential decay model is given as:

[tex]A(t)=A_oe^{-kt}[/tex] where A(t) is the present amount, [tex]A_o[/tex] is the initial amount, t is time in weeks and k is the decay factor.

From our problem:

A(t)=15.89kg

[tex]A_o=35.96kg[/tex]

t=1 week

Therefore:

[tex]15.89=35.96e^{-k*1}\\[/tex]

Divide both sides by 35.96

[tex]e^{-k}=\dfrac{15.89}{35.96}[/tex]

Take the natural logarithm of both sides

[tex]-k=ln \dfrac{15.89}{35.96}[/tex]

-k=-0.8167

k=0.8167

The decay factor from week to week is 0.8167.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico