Respuesta :
Answer: The mass of [tex]AlCl_3[/tex] theoretically be made can be, 37.4 grams.
Explanation : Given,
Mass of [tex]Al[/tex] = 20.0 g
Mass of [tex]Cl_2[/tex] = 30.0 g
Molar mass of [tex]Al[/tex] = 27 g/mol
Molar mass of [tex]Cl_2[/tex] = 71 g/mol
First we have to calculate the moles of [tex]Al[/tex] and [tex]Cl_2[/tex].
[tex]\text{Moles of }Al=\frac{\text{Given mass }Al}{\text{Molar mass }Al}=\frac{20.0g}{27g/mol}=0.741mol[/tex]
and,
[tex]\text{Moles of }Cl_2=\frac{\text{Given mass }Cl_2}{\text{Molar mass }Cl_2}=\frac{30.0g}{71g/mol}=0.422mol[/tex]
Now we have to calculate the limiting and excess reagent.
The balanced chemical equation is:
[tex]2Al+3Cl_2\rightarrow 2AlCl_3[/tex]
From the balanced reaction we conclude that
As, 3 moles of [tex]Cl_2[/tex] react with 2 moles of [tex]Al[/tex]
So, 0.422 moles of [tex]Cl_2[/tex] react with [tex]\frac{2}{3}\times 0.422=0.281[/tex] moles of [tex]Al[/tex]
From this we conclude that, [tex]Al[/tex] is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and [tex]Cl_2[/tex] is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of [tex]AlCl_3[/tex]
From the reaction, we conclude that
As, 3 moles of [tex]Cl_2[/tex] react to give 2 moles of [tex]AlCl_3[/tex]
So, 0.422 moles of [tex]Cl_2[/tex] react to give [tex]\frac{2}{3}\times 0.422=0.281[/tex] mole of [tex]AlCl_3[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]AlCl_3[/tex]
[tex]\text{ Mass of }AlCl_3=\text{ Moles of }AlCl_3\times \text{ Molar mass of }AlCl_3[/tex]
Molar mass of [tex]AlCl_3[/tex] = 133 g/mole
[tex]\text{ Mass of }AlCl_3=(0.281moles)\times (133g/mole)=37.4g[/tex]
Therefore, the mass of [tex]AlCl_3[/tex] theoretically be made can be, 37.4 grams.