Respuesta :
Answer:
1,020seconds
Step-by-step explanation:
If Kristen gets home by 5:34pm and dinner is ready by 5:51pm, dorat we need to know interval of time between when when Kristen got home and the dinner time. Since the difference is within minutes, the distance will be the difference between the minutes hand .e 51-34 which is 17minutes.
To get the amount of seconds within this period, we will have to convert 17mimutes to seconds.
1minutes = 60seconds
17minutes = x seconds
Cross multiplying
x = 17×60
x = 1020seconds
Answer:
1020 seconds
Step-by-step explanation:
Time Kristen gets home =5:34 p.m
Time when her dinner is ready =5:51 p.m
Difference in Time =5:51 p.m-5:34 p.m=17 minutes
There are 60 seconds in 1 minute
Therefore:
There will be 17 X 60 seconds in 17 minutes.
The number of seconds when Kristen's dinner is ready after she gets home
=17 X 60
=1020 seconds