contestada

Calculate the specific heat capacity of a new alloy if a 15.4 g sample absorbs 297 Joules when it is heated from 5.0 °C to 20.7 °C. The key assumes you are giving your answer in Joules/g°C and rounding to 2 or 3 sig figs

Respuesta :

Answer: The specific heat of alloy is [tex]1.23J/g^0C[/tex]

Explanation:

The quantity of heat required to raise the temperature of a substance by one degree Celsius is called the specific heat capacity.

[tex]Q=m\times c\times \Delta T[/tex]

Q = Heat absorbed = 297 J

m= mass of substance = 15.4 g

c = specific heat capacity = ?

Initial temperature = [tex]T_i[/tex] = 5.0°C

Final temperature = [tex]T_f[/tex]  =20.7°C

Change in temperature ,[tex]\Delta T=T_f-T_i=(20.7-5.0)^0C=15.7^0C[/tex]

Putting in the values, we get:

[tex]297J=15.4g\times c\times 15.7^0C[/tex]

[tex]c=1.23J/g^0C[/tex]

The specific heat of alloy is [tex]1.23J/g^0C[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS