If cos 0 = 0.3846 where 3pi/2 is less than 0 is less than 2pi, what is the approximate value of sin 0?

Answer:
-0.9231
Step-by-step explanation:
Given cos theta = 0.3846 within the range 3π/2<theta<2π
Costheta = 0.3846
Theta = arccos(0.3846)
Theta = 67.38°
Since 67.38° didn't fall within the range of theta, we will locate our theta using the quadrant.
Since cos is positive in the 4th quadrant,
Theta = 360-67.38°
Theta = 292.62°
Sin(theta) = sin(292.62°)
= -0.9231