Respuesta :
Answer:
option D
Step-by-step explanation:
Given,
half life of silicon-32 = 710 years
Present silicon-32, N₀ = 90 gm
silicon-32 after 600 years,N = ?
[tex]k = \dfrac{-0.693}{t}[/tex]
[tex]k = \dfrac{-0.693}{710}[/tex]
k = -0.000976
Now,
[tex]N = N_0 e^{kt}[/tex]
[tex]N =90\times e^{-0.000976\times 600}[/tex]
[tex]N = 50.104\ g[/tex]
Hence, the correct answer is option D.
The amount of silicon-32 remaining after 600 years is 50.102 grams
Half life is the time taken for a substance to decay to half of its original amount. It is given by:
[tex]N=N_o(\frac{1}{2} )^\frac{t}{t_\frac{1}{2} } \\\\N\ is\ the\ value\ of\ the\ substance\ after\ t\ year, t_\frac{1}{2} \ is\ the\ half\ life\\and\ N_o\ is\ the \ original\ amount[/tex]
Given that half life = 710 years, original amount is 90 g, t = 600 years, hence:
[tex]N=90(\frac{1}{2} )^\frac{600}{710} \\\\N=50.102\ g[/tex]
The amount of silicon-32 remaining after 600 years is 50.102 grams
Find out more on half life at: https://brainly.com/question/25783920