Two grocery carts collide head-on, a full one with a mass of 35 kg moving east at 2 m/s and an empty one with a mass of 10 kg moving west at 3 m/s. After the collision, the full cart is moving east at 0.75 m/s. What is the velocity of the empty cart?

Respuesta :

Answer:

1.375 m/s

Explanation:

35(2) + 10(-3) = 35(0.75) + 10x

40 = 26.25 + 10x

10x=13.75

x = 1.375 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico