Respuesta :
Answer:
0.925 moles of Nickel (II) chloride
Explanation:
Now, we know that the number of moles in a solution is given by;
n=CV
n= number of moles
C= molar concentration of solution = 0.925 M
V= volume of solution= 1.0 L
So having known all the parameters except the unknown (number of moles of Nickel (II) chloride) we can now proceed to find the unknown.
n= 0.925M ×1.0L
n= 0.925 moles of Nickel (II) chloride
Answer:
There are 0.925 moles of nickel (II) chloride present in the final 1 L volume solution.
Explanation:
The solutions are homogeneous mixtures (that is to say that their properties and composition are uniform) of two or more substances. We call the substance in the highest proportion: solvent, and the substance or substances in the smallest proportion: solute.
Molarity describes the relationship between the moles of a solute and the volume of a solution. Then, the molarity is equal to the number of moles of a solute divided by the volume of the solution in liters:
[tex]Molarity (M)=\frac{number of moles of solute}{dissolution volume}[/tex]
Molarity is expressed in units ([tex]\frac{moles}{liter}[/tex]).
If the solution has a molarity of 0.925, it indicates that there are 0.925 moles of nickel (II) chloride present in the final 1 L volume solution.