Respuesta :
Answer:
The amount of water in a 95 mL sample of the solution is 33.25 mL
Explanation:
65% (v/v) rubbing alcohol is a solution containing 65 mL rubbing alcohol in 100 mL solution of the rubbing alcohol and water
Therefore, 95 mL sample of the solution will contain x mL of rubbing alcohol;
x = 65% × 95 = 0.65 × 95 = 61.75 mL rubbing alcohol and therefore, the amount of water contained = 95 - 61.75 = 33.25 mL
The amount of water in a 95 mL sample of the solution = 33.25 mL.
The volume of water present in 95 ml of 65 % rubbing alcohol solution has been 33.25 ml.
The v/v has been the concentration representation of the volume of solute present in the total volume of the solution.
The given aqueous solution has 65 % v/v concentration of the rubbing alcohol. This states that there has been a presence of 65 ml of rubbing alcohol in 100 ml of the solution.
Since, in 100 ml sample there has been a presence of 65ml alcohol. The volume of water in 100 ml sample has been the remaining portion of the solution.
[tex]\rm Volume \;of \;water \;= \;Total \;volume - volume \;of \;alcohol\\Volume \;of\; water = 100 \;ml - 65 \;ml\\Volume \;of \;water = 35 \;ml[/tex]
The aqueous solution of rubbing alcohol has been consisted of 35 ml water per 100 ml solution.
Since, 100 ml solution = 35 ml water
[tex]\rm 95\;ml\;solution\;=\;\dfrac{35}{100}\;\times\;95\;ml\;water\\95\;ml\;solution=33.25\;ml\;water[/tex]
The volume of water present in 95 ml of 65 % rubbing alcohol solution has been 33.25 ml.
For more information about the v/v ratio, refer to the link:
https://brainly.com/question/1578538