What is the molarity of a 50.0 mL solution that contains 0.0350 mol of sodium sulfate, Na2SO4?
0.007 mol/L
0.07 mol/L
0.0007 mol/L
0.7 mol/l

Respuesta :

Answer:

The molarity of a 50.0 mL solution that contains 0.0350 mol of sodium sulfate 0.7 [tex]\frac{moles}{liter}[/tex]

Explanation:

Molarity is a concentration measure that indicates the amount of moles of solute that appear dissolved in each liter of the mixture.

So, the Molarity of a solution is determined by the expression:

[tex]Molarity (M)=\frac{number of moles of solute}{volume}[/tex]

Molarity is expressed in units ([tex]\frac{moles}{liter}[/tex]).

In this case:

  • number of moles= 0.0350
  • Volume=50 mL=0.05 L (1 L= 1,000 mL)

Replacing:

[tex]Molarity=\frac{0.0350 moles}{0.05 L}[/tex]

Molarity= 0.7 [tex]\frac{moles}{liter}[/tex]

The molarity of a 50.0 mL solution that contains 0.0350 mol of sodium sulfate 0.7 [tex]\frac{moles}{liter}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS