claireay
contestada

How much heat is required, in calories, to raise the temperature of 57.8g of silver from 17.0oC to 43.5oC, if the specific heat of silver = 0.057cal / goC?

Respuesta :

Answer:

83.60oC per cal

Explanation:

The amount of heat required to raise the temperature of 57.8g of silver from 17.0°C to 43.5°C is 87.31 calories.

How to calculate energy?

The energy required to raise the temperature of a substance can be calculated using the following formula:

Q = m × c × ∆T

Where;

  • Q = quantity of heat absorbed or released
  • m = mass of the substance
  • c = specific heat capacity
  • ∆T = change in temperature

Q = 57.8 × 0.057 × (43.5 - 17)

Q = 87.31calories

Therefore, the amount of heat required to raise the temperature of 57.8g of silver from 17.0°C to 43.5°C is 87.31 calories.

Learn more about energy at: https://brainly.com/question/13971985

ACCESS MORE
EDU ACCESS