The cone of the volcano has a height of 418 meters and a diameter of 406 meters. Find the volume of the cone. Round your answer to the nearest hundred thousand. Use 3.14 for π

I need help with math

Respuesta :

Answer:

The volume of the volcano is approximately 180,000,000 m³

Step-by-step explanation:

The volume of a cone is given by the following formula:

volume = (π*r²*h)/3

We need to apply the data from the problem to the formula and solve for the volume.

r = diameter/2 = 406/2 = 203

volume = [π*(203)²*418]/3

volume = [3.14*41209*418]/3

volume = 54087636.68/3

volume = 18,029,212.23 m³

The volume of the volcano is approximately 180,000,000 m³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico