Respuesta :
Answer:
a) [tex]v = 15\,\frac{m}{s}[/tex], b) [tex]s = 45\,m[/tex]
Explanation:
a) La velocidad final del motorista es:
[tex]v = 0\,\frac{m}{s} + \left(2.5\,\frac{m}{s^{2}} \right) \cdot (6\,s)[/tex]
[tex]v = 15\,\frac{m}{s}[/tex]
b) El espacio recorrido por el motorista es:
[tex]s = 0\,m + \left(0\,\frac{m}{s} \right)\cdot (6\,s) + \frac{1}{2}\cdot \left(2.5\,\frac{m}{s^{2}} \right)\cdot (6\,s)^{2}[/tex]
[tex]s = 45\,m[/tex]
Answer:
a) 15m/s
b) 45m
Explanation:
a) To find the speed you can use the following formula:
[tex]v=v_o+at[/tex]
v: final velocity
v_o: initial velocity = 0m/s
t: time = 6s
a: acceleration = 2.5m/s^2
by replacing the values of v_o, a and t you obtain:
[tex]v=(2.5\frac{m}{s^2})(6s)=15\frac{m}{s}[/tex]
the velocity is 15m/s
b) To find the distance you use:
[tex]x=v_ot+\frac{1}{2}at^2=(0)(6)+\frac{1}{2}(2.5)(6)^2=45m[/tex]
the distance is 45m