Answer:h=19.4 m
Explanation:
Given
mass of automobile [tex]m=750\ kg[/tex]
Initial height of automobile [tex]h_o=5\ m[/tex]
Velocity at this instant [tex]v=16.8\ m/s[/tex]
If the car stops somewhere at a height [tex]h[/tex]
Thus conserving total energy we get
[tex]K_i+U_i=K_f+U_f[/tex]
[tex]\frac{1}{2}mv^2+mgh_o=\frac{1}{2}m(0)^2+mgh[/tex]
[tex]\frac{v^2}{2g}+h_o=h[/tex]
[tex]h=5+\frac{16.8^}{2\times 9.8}[/tex]
[tex]h=5+14.4[/tex]
[tex]h=19.4\ m[/tex]