Suppose that the population of the scores of all high school seniors that took the SAT-M (SAT math) test this year follows a Normal distribution, with mean μ and standard deviation σ = 100. You read a report that says, "On the basis of a simple random sample of 100 high school seniors that took the SAT-M test this year, a confidence interval for μ is 512.00 ± 25.76." The confidence level for this interval is

Respuesta :

Answer:

The confidence level for this interval is 99%.

Step-by-step explanation:

The margin of error M has the following equation.

[tex]M = z*\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]

In which [tex]\sigma[/tex] is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.

z is related to the confidence level.

In this problem:

[tex]M = 25.76, \sigma = 100, n = 100[/tex]

So

[tex]25.76 = z*\frac{100}{\sqrt{100}}[/tex]

[tex]10z = 25.76[/tex]

[tex]z = 2.576[/tex]

Looking at the z table, [tex]z = 2.576[/tex] has a pvalue of 0.995.

So the confidence level is:

[tex]1 - 2(1 - 0.995) = 1 - 0.01 = 0.99[/tex]

The confidence level for this interval is 99%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico