Respuesta :

Answer: The partial pressure of nitrogen on Venus is 81 mmHg

Explanation:

To calculate the partial pressure of the gas, we use the equation given by Raoult's law, which is:

[tex]p_{A}=p_T\times \chi_{A}[/tex]

where,  

[tex]p_A[/tex] = partial pressure of nitrogen gas = ?

[tex]p_T[/tex] = total pressure = 2700 mmHg

[tex]\chi_A[/tex] = mole fraction of nitrogen gas = 3.0 % = 0.03

Putting values in above equation, we get:

[tex]p_{N_2}=2700mmHg\times 0.03\\\\p_{N_2}=81mmHg[/tex]

Hence, the partial pressure of nitrogen on Venus is 81 mmHg

ACCESS MORE
EDU ACCESS