Answer:
(a) 385500 Pa
(b) 460.5 N
Explanation:
101.3 kPa = 101300 Pa
3.9 cm = 0.039 m
(a)The pressure at the depth of d = 29 m is
[tex]P = P_0 + \rho gh[/tex]
where [tex]P_0 = 101300 Pa[/tex] is the air pressure at surface, ρ = 1000 kg/m3 is the water density, g = 9.8 m/s2 is the gravitational acceleration, h = 29 m is the height difference.
[tex]P = 101300 + 1000*9.8*29 = 385500 Pa[/tex]
(b) The area under pressure of the instrument probe is:
[tex]A = \pi (d/2)^2 = \pi * (0.039 / 2)^2 = 0.0012 m^2[/tex]
So the force exerted on the pressurized area would be
[tex]F = AP = 0.0012 * 385500 = 460.5 N[/tex]