Respuesta :

Answer : The new volume of the air is, 6.83 L

Explanation :

Charles' Law : It states that volume of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

Mathematically,

[tex]\frac{V_1}{T_1}=\frac{V_2}{T_2}[/tex]

where,

[tex]V_1\text{ and }T_1[/tex] are the initial volume and temperature of the gas.

[tex]V_2\text{ and }T_2[/tex] are the final volume and temperature of the gas.

We are given:

[tex]V_1=5.00L\\T_1=0^oC=(0+273)K=273K\\V_2=?\\T_2=100^oC=(100+273)K=373K[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]\frac{5.00L}{273K}=\frac{V_2}{373K}\\\\V_2=6.83L[/tex]

Therefore, the new volume of the air is, 6.83 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS