Respuesta :
Answer:
The concentration of HBr at the equilibrium is 0.780 M
Explanation:
Step 1: Data given
The initial concentration of H2 = 0.50 mol/L
The initial concentration of Br2 = 0.50 mol/L
Kc = 50.0
Step 2: The balanced equation
H2 + Br2 ⇆ 2HBr
Step 3: The concentration at equilibrium
[H2] = 0.50 - X M
[Br2] = 0.50 - X M
[HBr] = 2X
Step 4: Calculate concentration of HBr
Kc = [HBr]² [H2][Br2]
50.0 = 4X² / (0.50 - X)(0.50 -X)
X = 0.390
[H2] = 0.50 - 0.390 = 0.110 M
[Br2] = 0.50 - 0.390 = 0.110 M
[HBr] = 2*0.390 = 0.780 M
Answer:
[tex][HBr]_{eq}=0.78M[/tex]
Explanation:
Hello,
In this case, the undergoing chemical reaction is:
[tex]H_2 + Br_2 \rightleftharpoons 2HBr[/tex]
In that way, the Law of mass action results:
[tex]Kc=\frac{[HBr]^2}{[H_2][Br_2]}[/tex]
Hence, in terms of the change [tex]x[/tex] due to the reaction extent, we obtain:
[tex]50.0=\frac{(2x)^2}{(0.5M-x)(0.5M-x)}[/tex]
In such a way, by solving via the quadratic equation (two results), the results are:
[tex]x_1=0.390M\\x_2=0.697M[/tex]
But the correct one is 0.390M as the other one results in negative concentrations of hydrogen and bromine at equilibrium. Therefore, the concentration of hydrogen bromide results:
[tex][HBr]_{eq}=2x=2*0.390M[/tex]
[tex][HBr]_{eq}=0.78M[/tex]
Best regards.