contestada

A sandwich shop loses $1.20 every time somebody buys a sandwich, but makes $1.80 every time somebody buys a drink. One day, the shop sells 100 drinks. Which inequality can you use to find possible numbers of sandwiches that it could sell and still make a profit of more than $100?
1.2x – 100(1.8) > 100
100(1.2) + 1.8x > 100
100(1.2) – 1.8x > 100
100(1.8) – 1.2x > 100

Respuesta :

Answer:

100(1.8) – 1.2x > 100

Step-by-step explanation:

Profit = Gain - loss

Gain:

$1.80 for each drink sold

So

G = 1.80d

In which d is the number of drinks sold.

One day, the shop sells 100 drinks.

This means that [tex]d = 100[/tex] and G = 100(1.8).

Loss:

$1.20 every time somebody buys a sandwich

x sandwiches are bought. So

L = 1.2x

Which inequality can you use to find possible numbers of sandwiches that it could sell and still make a profit of more than $100?

P > 100

P = 100(1.8) - 1.2x

So

100(1.8) – 1.2x > 100

Answer:

100(1.8) – 1.2x > 100

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico