Answer:
Inlet and exit velocities are 143.71 m/sec and 465.697 m/sec
Explanation:
At inlet of the pipe
[tex]P_1=150kPa[/tex] and [tex]T_1=150^{\circ}C[/tex]
At this pressure and temperature from steam table.
[tex]h_1=2870kj/kg[/tex] and [tex]s_1=7.508kj/kgK[/tex]
At pressure [tex]P_2=200kPa[/tex] and [tex]T_2=200^{\circ}C[/tex]
By steam table from interpolation method.
[tex]h_2=2776.38+(2768.80-2776.38)(\frac{150-100}{200-100})[/tex]
[tex]h_2=2772.59kj/kg[/tex]
[tex]Q=A_1V_1=A_2V_2[/tex]
[tex]D_1^2V_1=D_2^2V_2[/tex]
We have given [tex]\frac{D_1}{D_2}=1.80[/tex]
[tex]\frac{V_1}{V_2}=\frac{D_2^2}{D_1^2}[/tex]
[tex]\frac{V_1}{V_2}=(\frac{1}{1.80})^2[/tex]
[tex]V_1=0.3086V_2[/tex]
Now energy equation in the pipe
[tex]h_1+\frac{V_1^2}{2}=h_2+\frac{V_2^2}{2}[/tex]
[tex]2870.7\times 10^3+\frac{0.3086V_2^2}{2}=2772.59\times 10^3+\frac{V^2}{2}[/tex]
[tex]V_2=465.697m/sec[/tex]
[tex]V_1=0.3086\times 465.697=143.714m/sec[/tex]