Respuesta :
Answer:
The correct answer is 0.75 atm
Explanation:
We have carbon monoxide gas (CO) at the following conditions:
T= 30ºC = 303 K
V= 20.0 L
m = 17 g
The molecular weight of CO (MM CO) is the following:
MM CO= molar mass of C + molar mass of O = 12 g/mol + 16 g/mol = 28 g/mol
We calculate the number of moles (n) as follows:
n= m/MM CO = 17 g/28 g/mol = 0.61 mol
Finally we use the ideal gases equation to calculate the pressure (P):
P x V = n x R x T
P = (n x R x T)/V
P= (0.61 mol x 0.082 L.atm/K.mol x 303 K)/20.0 L
P= 0.75 atm
Answer:
The pressure of the carbon monoxide gas is 0.75 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Temperature = 30.0 °C = 303 K
Volume = 20.0 L
MAss of carbon monoxide gas = 17.0 grams
Molar mass of CO = 28.01 g/mol
Step 2: Calculate moles CO
Moles CO = mass CO / molar mass CO
Moles CO = 17.0 grams / 28.01 g/mol
Moles CO = 0.607 moles
Step 3: Calculate the pressure of the carbon monoxide gas
p*V = n*R*T
⇒with p = the pressure of the carbon monoxide gas = TO BE DETERMINED
⇒with v = the volume of the vessel = 20.0 L
⇒with n = the number of moles of CO = 0.607 moles
⇒with R = the gas constant = 0.08206 L*atm/mol*K
⇒with T = the temperature = 303 K
p = (n*R*T) / V
p = (0.607 moles * 0.08206 L*atm/mol*K * 303 K) / 20.0 L
p = 0.754 atm ≈ 0.75 atm
The pressure of the carbon monoxide gas is 0.75 atm