A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation. Using this equation, find the time that the rocket will hit the ground, to the nearest 100th of second.


EQUATION:

y=-16x^2+281x+137

Respuesta :

Answer:

It will take 18.04s for the rocket to hit the ground.

Step-by-step explanation:

Solving a quadratic equation:

Given a second order polynomial expressed by the following equation:

[tex]ax^{2} + bx + c, a\neq0[/tex].

This polynomial has roots [tex]x_{1}, x_{2}[/tex] such that [tex]ax^{2} + bx + c = (x - x_{1})*(x - x_{2})[/tex], given by the following formulas:

[tex]x_{1} = \frac{-b + \sqrt{\bigtriangleup}}{2*a}[/tex]

[tex]x_{2} = \frac{-b - \sqrt{\bigtriangleup}}{2*a}[/tex]

[tex]\bigtriangleup = b^{2} - 4ac[/tex]

In this problem:

Height given by the following equation:

[tex]y = -16x^{2} + 281x + 137[/tex]

It hits the ground when y = 0. So

[tex]-16x^{2} + 281x + 137 = 0[/tex]

Multiplying by -1

[tex]16x^{2} - 281x - 137 = 0[/tex]

So [tex]a = 16, b = -281, c = -137[/tex]

Then

[tex]\bigtriangleup = (-281)^{2} - 4*16*(-137) = 87729[/tex]

[tex]t_{1} = \frac{-(-281) + \sqrt{87729}}{2*16} = 18.04[/tex]

[tex]t_{2} = \frac{-(-281) - \sqrt{87729}}{2*16} = -0.4747[/tex]

It cannot take negative time, so we discard [tex]t_{2}[/tex]

It will take 18.04s for the rocket to hit the ground.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico