Answer:
Explanation:
We shall apply formula of gas laws
P₁V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂
P₁ , V₁ , T₁ are at STP and P₂ , V₂ , T₂ are pressure ,volume and temperature at Mars
P₁ is atmospheric pressure = 10⁵ Pa , st temperature = 273
Putting the given values in the formula
10⁵ x 175 / 273 = 1.16 x 10³ x V₂ / (273 - 5)
V₂ = 10⁵ x 175 x268 / 273 x 1.16 x 10³
= 14810 mL.