contestada

Train A travels 50 miles/hour. Train A has been traveling for 25 minutes when train B set out in the same direction traveling 60 miles/hour. How long will it take train B to catch up with Train A

Respuesta :

Answer: train B will catch up train A in  25%2F60 hours = 2 hours and 5 minutes.  

Step-by-step explanation:The train A is  50%2A%2825%2F60%29 miles = 1250%2F60 miles = 2050%2F60 miles = 205%2F6 miles ahead, when the train B starts his move.

The relative speed (B relative A) is 60 - 50 = 10 mph.

So, train B diminishes the distance between them at the rate of 10 mph.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico