The primary coil of a transformer has N1 = 275 turns, and its secondary coil has N2 = 2,200 turns. If the input voltage across the primary coil is Δv = (160 V)sin ωt, what rms voltage is developed across the secondary coil?

Respuesta :

Answer:

Secondary voltage of transformer is 905.23 volt  

Explanation:

It is given number of turns in primary of transformer [tex]N_1=275[/tex]

Number of turns in secondary [tex]N_2=2200[/tex]

Input voltage equation of the transformer

[tex]\Delta v=160sin\omega t[/tex]

Here [tex]v_{max}=160volt[/tex]

[tex]v_{rms}=\frac{160}{\sqrt{2}}=113.15volt[/tex]

For transformer we know that

[tex]\frac{V_1}{V_2}=\frac{N_1}{N_2}[/tex]

[tex]\frac{113.15}{V_2}=\frac{275}{2200}[/tex]

[tex]V_2=905.23Volt[/tex]

Therefore secondary voltage of transformer is 905.23 volt

ACCESS MORE
EDU ACCESS