Answer:
20 units
Explanation:
Let;
TC = Total cost = $500
AVC = Average variable cost = $15
AFC = Average fixed cost = $10
Q = Quantity = ?
( AVC + AFC)Q = TC
Substituting the values and solve for Q, we have:
($15 + $10)Q = $500
$25Q = $500
Q = $500/$25
Q = 20 units
Therefore, the firm's current output level is 20 units.