Respuesta :

Answer:

5.43 x 10²⁴ atoms Ar(g)

Explanation:

1 mole of anything contains 6.02 x 10²³ particles

At STP 1 mole of any gas occupies 22.4 Liters => moles Ar in 202 Liters of the gas = (202/22.4) moles of Ar gas = 9.02 moles of Ar(g)

∴ Number of atoms Ar in 9.02 moles of the gas = 9.02 moles X 6.02 x 10²³ atoms/mole = 5.43 x 10²⁴ atoms Ar(g)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico