1. Two rods made of different materials, steel and brass, are originally 240 mm long and each one is pulled in tension with a stress of 180 MPa. If the deformation is elastic, what will be the resultant elongation in each? The Young’s modulus for steel is 200 GPa and for brass is 110 GPa.

Respuesta :

Answer:

The resultant elongation in the steel is 0.216 mm

The resultant elongation in the brass is 0.3927 mm

Explanation:

Given data:

L=240 mm

σ=180 MPa

Esteel=200 GPa=200x10³MPa

Ebrass=110 GPa=110x10³MPa

The mathematical expression for the elongation in the steel is:

[tex]Elongation_{steel} =\frac{\sigma *L}{E_{steel} } =\frac{180*240}{200x10^{3} } =0.216mm[/tex]

The mathematical expression for the elongation in the brass is:

[tex]Elongation_{brass} =\frac{\sigma *L}{E_{brass} } =\frac{180*240}{110x10^{3} } =0.3927mm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico