Respuesta :

Answer : The molarity of KF solution is, 1 M

Explanation : Given,

Mass of [tex]KF[/tex] = 116 g

Volume of solution = 2 L

Molar mass of [tex]KF[/tex] = 58 g/mole

Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.

Formula used :

[tex]\text{Molarity}=\frac{\text{Mass of }KF}{\text{Molar mass of }KF\times \text{Volume of solution (in L)}}[/tex]

Now put all the given values in this formula, we get:

[tex]\text{Molarity}=\frac{116g}{58g/mole\times 2L}=1mole/L=1M[/tex]

Therefore, the molarity of KF solution is, 1 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS