Answer:
Explanation:
For example: Suppose you want to check the average working hour of employees. You may think that the average duration of an employees is 7.6 hours. You want to check this claim so you collect a sample of 20 employees and note their duration of work. (please check attached file for this, and continue)
NULL HYPOTHESIS H0:u= 7.6 HOURS
ALTERNATIVE HYPOTHESIS Ha: ≠7.6 HOURS
alpha=0.05
t= 7.765-7.6/1.25/sqrt(20)
t= 0.165/1.25/4.47
t= 0.165/0.28
t= 0.589
degrees of freedom= n-1=20-1=19
t critical = 2.09
Since t critical is GREATER than t calculated therefore we fail to reject null hypothesis H0.
From this we can conclude that We don't have enough or sufficient evidence to say that the mean working duration is different than 7.6 hours.