The Hydro water department has a monthly service charge of $10.10 and a volume charge of $1.58 for every 100 cubic feet of water. The total monthly cost is equal to the service charge plus the charge for the volume used during the month. If we let x represent the number of cubic feet of water (in hundreds) and y represent the total monthly cost, then we have: total monthly cost = volume charge + service charge y = 1.58x + 10.10 If the Johnson family used 200 ft3 less water this month than last month, then they can expect A. an increase in their water bill of $3.16. B. a decrease in their water bill of $3.16. C. a decrease in their water bill of $20.20. D. an increase in their water bill of $20.20.

Respuesta :

Answer:

B. a decrease in their water bill of $3.16.

Step-by-step explanation:

Monthly service charge =$10.10

Volume charge = $1.58 for every 100 cubic feet of water.

Total monthly cost = 1.58x + 10.10

If the Johnson family used [tex]200ft^3[/tex] less water this month than last month, then they can expect a reduction in their bill by the Volume charge for  [tex]200ft^3[/tex].

Volume Charge per [tex]100ft^3[/tex] of water = $1.58

Therefore: Volume Charge for [tex]200ft^3[/tex] of water = 2 X $1.58=$3.16

Therefore, the Johnson family can expect a decrease in their water bill of $3.16.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico