Consider a pipe of length 80.0 cm open at both ends. What is the lowest frequency f of the sound wave produced when you blow into the pipe?

Respuesta :

Answer:

[tex]f = 214.375\ Hz[/tex]

Explanation:

Given,

Length of the Pipe, L = 80 cm

Frequency ,f = ?

Speed of sound, v = 343 m/s

Wavelength when pipe is open at both the ends

[tex]\lambda = 2 L[/tex]

[tex]\lambda = 2\times 80 = 160\ cm = 1.6\ m[/tex]

Fundamental frequency

[tex]f =\dfrac{v}{\lambda}[/tex]

[tex]f =\dfrac{343}{1.6}[/tex]

[tex]f = 214.375\ Hz[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico