Respuesta :
Answer:
(1) The maximum air temperature is 1383.002 K
(2) The rate of heat addition is 215.5 kW
Explanation:
T₁ = 17 + 273.15 = 290.15
[tex]\frac{T_2}{T_1} =r_v^{k - 1} =18^{0.4} =3.17767[/tex]
T₂ = 290.15 × 3.17767 = 922.00139
[tex]\frac{T_3}{T_2} =\frac{v_3}{v_2} = r_c = 1.5[/tex]
Therefore,
T₃ = T₂×1.5 = 922.00139 × 1.5 = 1383.002 K
The maximum air temperature = T₃ = 1383.002 K
(2)
[tex]\frac{v_4}{v_3} =\frac{v_4}{v_2} \times \frac{v_2}{v_3} = \frac{v_1}{v_2} \times \frac{v_2}{v_3} = 18 \times \frac{1}{1.5} = 12[/tex]
[tex]\frac{T_3}{T_4} =(\frac{v_4}{v_3} )^{k-1} = 12^{0.4} = 2.702[/tex]
Therefore;
[tex]T_4 = \frac{1383.002}{2.702} =511.859 \ k[/tex]
[tex]Q_1 = c_p(T_3-T_2)[/tex]
Q₁ = 1.005(1383.002 - 922.00139) = 463.306 kJ/jg
Heat rejected per kilogram is given by the following relation;
[tex]c_v(T_4-T_1)[/tex] = 0.718×(511.859 - 290.15) = 159.187 kJ/kg
The efficiency is given by the following relation;
[tex]\eta = 1-\frac{\beta ^{k}-1}{\left (\beta -1 \right )r_{v}^{k-1}}[/tex]
Where:
β = Cut off ratio
Plugging in the values, we get;
[tex]\eta = 1-\frac{1.5 ^{1.4}-1}{\left (1.5 -1 \right )18^{1.4-1}}= 0.5191[/tex]
Therefore;
[tex]\eta = \frac{\sum Q}{Q_1}[/tex]
[tex]\therefore 0.5191 = \frac{150}{Q_1}[/tex]
Heat supplied = [tex]\frac{150}{0.5191} = 288.978 \ hp[/tex]
Therefore, heat supplied = 215491.064 W
Heat supplied ≈ 215.5 kW
The rate of heat addition = 215.5 kW.