Respuesta :
Answer:
2.67 × 10⁶ J/kg
Explanation:
Since the electric kettle is 90 g lighter, this means that 90 g of water evaporates.
Now, Q = mL where Q = quantity of heat = Pt where P = energy per second of kettle = 2000 J/s and t = time = 120 s. m = mass of water evaporated = 90 g = 0.090 g and L = specific latent heat of vaporisation of water.
L = Q/m = Pt/m = 2000 J/s × 120 s/ 0.090 kg = 2.67 × 10⁶ J/kg
Answer:
2667 kj/kg
Explanation:
After 120 seconds the electric kettle would have produced a total heat of 2000J * 120 = 240000J or 240 kj
Since it's 90 g, or 0.09 kg lighter, this means the 240 kj is used to transform liquid water to steam. So the specific latent heat would be
240 / 0.09 = 2667 kj/kg