Answer:
A tariff set at that level will raise 9600 in revenue.
Explanation:
Bangladesh is open to international trade, it will import 360-40 = 320 bushels of wheat.
*At this point please, kindly go through the attached file to study the graph and to understand the answers better.*
Then When it wants to reduce imports by exactly 80 bushels so a tariff of 315-255 =60 per bushel will achieve this.
A tariff set at this level would raise 60 X 1600 = 9600 in revenue.