Answer:
Please refer to the attached schematic for free-body diagrams of the blocks.
The contact forces N1 = mg, N2 = 3mg.
The friction force fs = mg/2.
The tension force T = 3mg/2.
The distance y = (gt^2)/4
Explanation:
Starting with the third block which is declining a time t. Newton's Second Law implies that
[tex]F = (3m)a\\3mg - T = 3ma\\T = 3mg - 3ma[/tex]
There are two unknowns in one equation: T and a. Therefore, we need to find more equations to solve these unknown variables.
Let's look at free-body diagram 1:
Newton's Second Law:
[tex]F = ma\\f_s = ma[/tex]
That is another equation with one more unknown: fs.
Free-body diagram 2:
[tex]F = (2m)a\\T - f_s = 2ma[/tex]
That is our third equation. We now have three equations with three unknowns. Combining equation 2 and 3 gives:
[tex]T - ma = 2ma\\T = 3ma[/tex]
Plugging this equation into the first equation gives
[tex]T = 3mg - 3ma\\3ma = 3mg - 3ma\\3mg = 6ma\\a = g/2[/tex]
Following this, we can find the other unknowns:
[tex]T = 3ma = 3m(g/2) = \frac{3mg}{2}[/tex]
[tex]f_s = ma = mg/2[/tex]
The contact forces are N1 and N2.
[tex]N_1 = mg\\N_2 = 2mg + N1 = 3mg[/tex]
Finally, using the acceleration and equation of kinematics, we can find the distance the hanging weight drops in a time t.
[tex]y - y_0 = v_0t + \frac{1}{2}at^2\\y = \frac{1}{2}(\frac{g}{2})t^2 = \frac{gt^2}{4}[/tex]