Respuesta :

Answer:

30feet/second

Step-by-step explanation:

The rate in feet per seconds of the diver will be the speed of the diver.

Speed is the rate of change in distance of a body.

Speed = Distance/Time

Given distance or height of drop = 450feet

Time = 15seconds

Rate of change in distance = 450/15

Rate of change in distance = 30feet/second

Answer:

The rate (in feet per/second) of the skydiver's drop is 30 feet/second

Step-by-step explanation:

To solve this problem let us itemized our given data

Given data

Distance of drop or height s =450 ft

Time taken to drop t = 15 sec

The rate of drop also speed/velocity v=?

We know that the

velocity v= distance travel/time

Substituting our data we have

v= 450/15=

v = 30 feet/second

ACCESS MORE
EDU ACCESS