Answer:
Explanation:
Sales$439,000
Profit Margin = 6% x $439,000 = $26,340
Tax liability = 34% x $26,340 = $8,956.
Cash flow from operations:
Net income $26,340
Add depreciation $32,000
Deduct net working capital changes -$56,000
Deduct tax liability $8,956
Cash flow from operating activities -$6,616