Respuesta :
Answer:
Kr
Explanation:
Now we have to apply Graham's law of diffusion in gases
t1/t2 = √M1/M2
If t1 is the time of diffusion of Xe = 75 seconds
t2 is the time of diffusion of the unknown gas = 60 seconds
M1= molar mass of Xe=131.293
M2= molar mass of the unknown gas
Thus;
75/60 = √131.293/M2
(75/60)^2= (√131.293/M2)^2
5625/3600=131.293/M2
M2= 3600×131.293/5625
M2= 84.0
The unknown gas is krypton (Kr)
Answer:
The unknown gas has an atomic mass of 84.0 g/mol. This is krypton (Kr)
Explanation:
Step 1: Data given
It takes 75 seconds for Xe to effuse
Atomic mass of xenon = 131.29 g/mol
An unkknown gas (X) takes 60 seconds to effuse
Step 2: Calculate the atomic mass of the unknown gas
Time of Xe / time X = √(atomic mass Xe/ atomic gas X)
75/60 = √(131.29 / X)
1.25 = √(131.29 / X)
1.5625 = (131.29 / X)
X = 131.29 / 1.5625
X = 84.0 g/mol
The unknown gas has an atomic mass of 84.0 g/mol. This is krypton (Kr)