contestada

A mass m = 3.9 kg hangs from a massless string wrapped around a uniform cylinder with mass Mp = 10.53 and radius R= 0.96 m. The cylinder has a frictionless pivot in the center. The mass is released from rest and falls downwards unwinding the string from the outside of the cylinder.

What is the rotational inertia of the cylinder, and how fast is the mass moving after it has fallen a distance of 7.56 m.?

Respuesta :

Answer:

the rotational inertia of the cylinder = 4.85 kgm²

the mass moved 7.942 m/s

Explanation:

Formula for calculating Inertia can be expressed as:

[tex]I =\frac{1}{2}mR^2[/tex]

For calculating the rotational inertia of the cylinder ; we have;

[tex]I = \frac{1}{2}m_pR^2[/tex]

[tex]I = \frac{1}{2}*10.53*(0.96)^2[/tex]

[tex]I=5.265*(0.96)^2[/tex]

[tex]I=4.852224[/tex]

I ≅ 4.85 kgm²

mg - T ma and RT = I ∝

T = [tex]\frac{Ia}{R^2}[/tex]

[tex]a = \frac{g}{1+\frac{I}{mR^2}}[/tex]

[tex]a = \frac{9.8}{1+\frac{4.85}{3.9*(0.96)^2}}[/tex]

a = 4.1713 m/s²

Using the equation of motion

[tex]v^2 = u^2+2as \\ \\ v^2 = 2as \\ \\ v = \sqrt{2*a*s} \\ \\ v= \sqrt{2*4.1713*7.56} \\ \\ v = 7.942 \ m/s[/tex]

Answer:

the rotational inertia of the cylinder is 4.8522 kg m²

the speed is 7.9406 m/s

Explanation:

the solution is attached in the Word file

Ver imagen lcoley8
ACCESS MORE
EDU ACCESS