Respuesta :
Answer:
a) 0.11% probability that the student will get exactly 6 answers correct
b) 94.37% probability of the student getting 3 or less answers correct
c) 5.63% probability of the student getting 4 or more answers correct
Step-by-step explanation:
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.
[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]
In which [tex]C_{n,x}[/tex] is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.
[tex]C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}[/tex]
And p is the probability of X happening.
Suppose a student takes a multiple-choice exam composed of 8 questions with 5 possible answers to each question, exactly one of which is correct.
This means that [tex]n = 8, p = \frac{1}{5} = 0.2[/tex]
a) What is the probability that the student will get exactly 6 answers correct, which is necessary for a grade of 751 (5 points)
This is P(X = 6).
[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]
[tex]P(X = 6) = C_{8,6}.(0.2)^{6}.(0.8)^{2} = 0.0011[/tex]
0.11% probability that the student will get exactly 6 answers correct
b) What is the probability of the student getting 3 or less answers correct? [5 points)
[tex]P(X \leq 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3)[/tex]
[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]
[tex]P(X = 0) = C_{8,0}.(0.2)^{0}.(0.8)^{8} = 0.1678[/tex]
[tex]P(X = 1) = C_{8,1}.(0.2)^{1}.(0.8)^{7} = 0.3355[/tex]
[tex]P(X = 2) = C_{8,2}.(0.2)^{2}.(0.8)^{6} = 0.2936[/tex]
[tex]P(X = 3) = C_{8,3}.(0.2)^{3}.(0.8)^{5} = 0.1468[/tex]
[tex]P(X \leq 3) = P(X = 0) + P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3) = 0.1678 + 0.3355 + 0.2936 + 0.1468 = 0.9437[/tex]
94.37% probability of the student getting 3 or less answers correct
c) What is the probability of the student getting 4 or more answers correct? [Hint: the complement of this event is getting 3 or less answers
[tex]P(X \leq 3) + P(X \geq 4) = 1[/tex]
We want [tex]P(X \geq 4)[/tex]
So
[tex]P(X \geq 4) = 1 - P(X \leq 3) = 1 - 0.9437 = 0.0563[/tex]
5.63% probability of the student getting 4 or more answers correct