Respuesta :
Calculation
Period Cash Interest Bond Interest Discount Carrying
End paid Expense Amortization Value
01-Jan-21 $375,505,452
30-Jun-21 $25,200,000 $26,285,38 $1,085,382 $376,590,834
1-Dec-21 $25,200,000 $26,361,358 $1,161,358 $377,752,192
Total $50,400,000 $52,646,740
Answer:
In the cash flow statement
under financing operation:
proceeds from bonds 375,505,452
payment to bondholder
420,000,000 x 6% x 2 = (50,400,000)
in the income statement:
interest expense for each payment:
26.285.381,64
26.361.358,35
total 52.646.739,99
Balance sheet
Bonds payable 420,000,000
Discount on BP (42.247.808,01)
Carrying Value 377,752,191.99
Explanation:
The cash flow will consider the proceeds and the coupon payment made during the year.
Income estamtent: will be the interest expense:
carrying value x market rate
375,505,452 x 0.14 x 1/2 = 26.285.381,64
cash proceed
420,000,000 x 0.12 x 1/2 = 25,200,000
amortization 1,085,381.64
second interest payment
carrying value
375,505,452 + 1,085,381.64 = 376.590.833,64
interest expense
37590833.64 x 0.07 = 26.361.358,35
cash proceed
420,000,000 x 0.12 x 1/2 = 25,200,000
amortization 1.161.358,35
carrying value at the end of the year:
376,590,833.64 + 1,161,358.35 = 377.752.191,99
the difference withthe face value is the discount at year-end