Respuesta :
Answer:
The maximum electric field [tex]E_{max}= 0.132V/m[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The diameter is [tex]d = 3.3 cm = \frac{3.3}{100} = 0.033m[/tex]
The magnetic field of the cylinder is [tex]B = 30 T[/tex]
The frequency is [tex]f = 15Hz[/tex]
The radial distance is [tex]d_r = 1.4cm = \frac{1.4}{100} = 0.014m[/tex]
This magnetic field can be represented mathematically as
[tex]B(t) = B_i + B_1sin (wt + \o_i)[/tex]
The initial magnetic field is the average between the variation of the magnetic field which is represented as
[tex]B_i = \frac{30 + 29.6}{2}[/tex]
[tex]= 29.8T[/tex]
Then [tex]B_1[/tex] is the amplitude of the resultant field is mathematically evaluated as
[tex]B_1 = \frac{30.0 - 29.6}{2}[/tex]
[tex]= 0.200T[/tex]
The electric field induced can be represented mathematically as
[tex]E = \frac{1}{2} [\frac{dB }{dt} ]d_r[/tex]
[tex]= \frac{d_r}{2} \frac{d}{dt} (B_i + B_1 sin (wt + \o_o))[/tex]
[tex]= \frac{1}{2} (B wr cos (wt + \o_o))[/tex]
At maximum electric field [tex]cos (wt + \o_o) = 1[/tex]
[tex]E_{max} = \frac{1}{2} B_1 wd_r[/tex]
[tex]E_{max} = \frac{1}{2} B_1 2 \pi f d_r[/tex]
[tex]= \frac{1}{2} (0.200) (2 \pi (15 ))(0.014)[/tex]
[tex]E_{max}= 0.132V/m[/tex]