Respuesta :
The enthalpy change ΔHrxn of the given reaction is 295 kJ/mol
Consider the hypothetical reaction whereby hydroxyl radical reacts with Chlorofluorocarbon. The balanced chemical equation can be expressed as:
[tex]\mathbf{OH_{(g)}+ CF_2Cl_{2(g)} \to HOF_{(g)} + CFCl_{2(g)} }[/tex]
In the above chemical equation, the chemical species participating in the reaction are:
- O-H, C-F, C-Cl, and O-F
The bond energies of these chemical species are:
- O-H bond = 458.9 kJ/mol
- C-F bond = 485 kJ/mol
- C-Cl bond = 385 kJ/mol
- O-F bond = 190 kJ/mol
The ΔHrxn is the enthalpy change of the reaction and it can be expressed by using the formula:
[tex]\mathbf{\Delta H_{rxn} = \sum \ B.E (reactants) - \sum \ B.E (products)}[/tex]
∴
[tex]\mathbf{\Delta H_{rxn} =\Big ( B.E (O-H) + 2B.E(C-F) +2B.E(C-Cl) \Big) - \Big( B.E (O-H) + B.E(O-F) } \\ \\ \mathbf{\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ +B.E( C-F )+2B.E(C-Cl) \Big)}[/tex]
By replacing the bond energies into the above expression, we have:
[tex]\mathbf{\Delta H_{rxn} =\Big ( 458.9 \ kJ/mol + 2(485 \ kJ/mol) +2(385 \ kJ/mol) \Big)} \\ \\ \mathbf{ - \Big( 458.9 \ kJ/mol + 190 \ kJ/mol +485 \ kJ/mol +2(385 \ kJ/mol)\Big)}[/tex]
[tex]\mathbf{\Delta H_{rxn} =\Big ( 2198.9 \ kJ/mol \Big) - \Big( 1903.9\ kJ/mol\Big)}}[/tex]
[tex]\mathbf{\Delta H_{rxn} =295 \ kJ/mol}[/tex]
Therefore, provided that the enthalpy change is positive, it implies that the reaction is improbable and non-favorable.
Learn more about hypothetical reactions here:
https://brainly.com/question/2033201