Answer:
A = $63,812.31
At the end of the 12 years she would have accrued $63,812.31
Step-by-step explanation:
The future value of a contribution (at the end of every month) A is;
A = PMT{[(1+r/n)^(nt) - 1]/(r/n)}
Where;
A = future value
PMT = Monthly contribution = $200
r = rate = 12% = 0.12
t = time = 12 years
n = number of times interest is compounded per unit time = 12
Substituting the given values;
A = 200(((1+0.12/12)^(12×12) - 1)/(0.12/12))
A = $63,812.31
At the end of the 12 years she would have accrued $63,812.31