Answer:
Probability that a given pour of concrete from this mixture will fail to meet the high-strength criterion is 0.00866.
Step-by-step explanation:
We are given that High-strength concrete is supposed to have a compressive strength greater than 6,000 pounds per square inch (psi).
A certain type of concrete has a mean compressive strength of 7,000 psi, but due to variability in the mixing process it has a standard deviation of 420 psi, assuming a normal distribution.
Let X = certain type of concrete compressive strength
SO, X ~ Normal([tex]\mu=7,000 ,\sigma^{2} =420^{2}[/tex])
The z score probability distribution for normal distribution is given by;
Z = [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\mu[/tex] = mean compressive strength = 7,000 psi
[tex]\sigma[/tex] = standard deviation = 420 psi
SO, Probability that a given pour of concrete from this mixture will fail to meet the high-strength criterion is given by = P(X < 6,000 psi)
P(X < 6,000 psi) = P( [tex]\frac{X-\mu}{\sigma}[/tex] < [tex]\frac{6,000-7,000}{420}[/tex] ) = P(Z < -2.38) = 1 - P(Z [tex]\leq[/tex] 2.38)
= 1 - 0.99134 = 0.00866
The above probability is calculated by looking at the value of x = 2.38 in the z table which has an area of 0.99134.
Hence, the probability that a given pour of concrete from this mixture will fail to meet the high-strength criterion is 0.00866.