Answer:
$1,000
Explanation:
If total earnings are $500,000 and there are 400,000 shares, the original price per share is determined by:
[tex]P=\frac{P}{E}*E\\ P=8*\frac{\$500,000}{400,000} \\P=\$10\\[/tex]
The value of your invest will be same before and after the split, what will change is the number of shares and their individual price.
If you owned 100 shares at $10 each, the value of your investment is:
[tex]I = \$10*100\\I=\$1,000[/tex]
Total value of your investment will be $1,000.